• Autor wpisu: ABC DOM Nieruchomości
  • Tagi: nieruchomości, wynagrodzenie pośrednika, pośrednik nieruchomości
Pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości to nie tylko publikacja oferty na portalach ogłoszeniowych, to również kompleksowa usługa. Chcesz sprzedać mieszkanie i zastanawiasz się, ile wynosi i od czego zależy prowizja pośrednika? Sprawdź, jak wygląda praktyka rynkowa i na co warto zwracać uwagę.


Wartość prowizji

Istnieje kilka modeli rozliczeń z agentem nieruchomości – opłata jest pobierana tylko od sprzedającego, jeśli tylko jego reprezentuje pośrednik, lub od obu stron transakcji. Wynagrodzenie pośrednika to najczęściej prowizja procentowa od wartości transakcji. Jest zależna od wielu czynników m.in. od nakładu pracy pośrednika i specyfiki oferty. Płatność należy się najczęściej po osiągnięciu celu, czyli doprowadzenia do umowy sprzedaży nieruchomości. Wartość prowizji i sposób rozliczenia zależy od ustaleń z pośrednikiem, które znajdą się później w umowie pośrednictwa.


Na czym polega działanie pośrednika nieruchomości?

Nieruchomość nie jest produktem szybkozbywalnym, znalezienie klienta wymaga czasu i cierpliwości. Dla pośrednika jest to inwestycja czasu i środków. By osiągnąć cel jakim jest sprzedaż lub kupno mieszkania, pośrednik musi zgromadzić niezbędną dokumentację, dokonać wyceny i przygotować nieruchomość, nadzorując home staging i sesje fotograficzną. Później przychodzi czas na marketing i aktywne szukanie nabywców / ofert. Następnie prezentacje, negocjacje cenowe, wsparcie w dokumentacji. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie publikacja oferty na portalach ogłoszeniowych.


Klauzula wyłączności

Ekskluzywna umowa z pośrednikiem czyli klauzula wyłączności w umowie to jedna z powszechnych praktyk, która ogranicza działanie innych pośredników. Takie rozwiązanie ma swoje plusy, dla obu stron. Dla pośrednika to zabezpieczenie i zminimalizowanie ryzyka, dla klienta efektywniejsze działanie – agent ma większe pole manewru i może prowadzić intensywny marketing oferty. W efekcie szybciej doprowadzi do transakcji na najkorzystniejszych warunkach, dla strony którą reprezentuje.


Umowa pośrednictwa

Co powinno znaleźć się w umowie z pośrednikiem, zarówno otwartej jaki na wyłączność? Podstawowe elementy, które muszą być określone to: strony umowy (pośrednik, klient), przedmiot (nieruchomość wraz z adresem), cena nieruchomości, czas trwania umowy, cel (kupno / sprzedaż), zakres zobowiązań pośrednika i jego wynagrodzenie (w tym również warunków na których ma zostać dokonana zapłata). Powinno się również pojawić upoważnienie dla pośrednika, by mógł reprezentować klienta.

Podczas omawiania swoich celów i potrzeb mieszkaniowych można wypracować z pośrednikiem rozwiązanie, które będzie optymalne dla obu stron. Jeśli masz pytania lub wątpliwości przed skorzystaniem z usług agencji nieruchomości, skontaktuj się z nami.